K.F Hysi

K.F Hysi

 Klubi Futbollit Hysi është themeluar në vitin 2002 nga biznesmeni i njohur z. Hysen Sadiku i cili njëherit është pronar i klubit.

KF Hysi ka stadiumin e vet të ndërtuar enkas për këtë klub në Merdarë të Podujevës. Duhet potencuar se të gjitha mjetet financiare për rregullimin e këtij stadiumi sipas standardeve të kërkuara janë kontribute personale të Presidentit të Kompanisë “Hysi.”

Gjatë vitit 2009 suksesin më të madh në futboll e ka arrit KF Hysi pasi ka shënuar fitore të merituara në finalen e Kupës së Kosovës në Futboll në ndeshjen e luajtur kundër Prishtinës me rezultat 2:1.

Sukseset e vitit 2009 u kurorëzuan kur Federata e Futbollit e Kosovës, bëri publike listën e futbollistëve më të mirë për vitin 2009. Kjo u bë në bazë të vlerësimit të 12 trajnerëve të Raiffeisen Superligës së Kosovës, dhe më këtë rast pra mesfushori i Hysit, Mentor Zhdrella, u shpall futbollisti i vitit në Kosovë. E në anën tjetër edhe futbollisti tjetër i Hysit, Enis Zabërxha, u shpall golashënuesi më i mirë me 21 gola të shënuara. KF Hysi u shpall edhe  klubi më “fair-play”. Ndërsa në top dhjetë lojtarët më të mirë të vitit pos Labinot Zhdredhës dhe Enis Zabërxhës ishte edhe lojtari Labinot Osmani. Ky ishte një sukses mjaft i madh i KF Hysit të cilën e dëshmojnë edhe këto çmime të shumta të fituara nga Klubi Futbollistik Hysi për vitin 2009.

Free Web Counter
Free Web Counter